Dechovou hudbu VALANKA založil v letech 1986-1987 Milan VENCL jako symbolické pokračování slavné VALSKÉ DECHOVÉ HUDBY. Ta patřila na přelomu 19. a 20. století k nejlepším hudebním tělesům východních Čech.

Malá dechová hudba VALANKA dosáhla několika zajímavých úspěchů. V posledních letech se kromě východočeského regionu začíná prosazovat i v celonárodním měřítku (v roce 2000 a 2003 se probojovala do finále soutěže Polkafest, kde získala cenu sympatií publika) a pravidelně zajíždí na zahraniční zájezdy například do Holandska, Chorvatska, Rakouska, a Polska. V roce 2001 nahrála VALANKA CD „Písničky Čechů v Chorvatsku“ s lidovými písněmi v úpravě Miroslava Císaře.

Na jaře roku 2002 se VALANKA stala občanským sdružením, jehož předsedou byl zvolen Václav PAVEL. V tomto roce VALANKA také navázala spolupráci se Spolkem přátel vojenské historie – 6. praporem polních myslivců z Náchoda, zabývajícím se tématikou prusko-rakouské války roku 1866 a vytvořila uniformovanou vojenskou kapelu 6. praporu polních myslivců.

            VALANKA má ve svém repertoáru skladby českých i moravských skladatelů dechové hudby, úpravy lidových písní i skladby jiných žánrů. Díky spolupráci se Spolkem přátel vojenské historie z Náchoda byl repertoár obohacen i o staré vojenské písně a pochody.

Dechová hudba VALANKA hraje za přispění
Města Dobrušky.